Kategorie
Restauracja Wino

Jasna gwiazdka

To wspaniale, że Polska nareszcie może poszczycić się restauracją z gwiazdką Michelin. Atelier Amaro w Warszawie zostało wyróżnione w ubiegłym tygodniu. Właściciel Wojciech Amaro stworzył miejsce, w którym polska kuchnia odkrywana jest na nowo, w wydaniu, które podbija serca krytyków na całym świecie.  Doświadczenie zdobywał pracując w najlepszych restauracjach na świecie takich jak El Bulli w Hiszpanii czy Noma w Danii.

W Atelier Amaro, które mieści się w Warszawie i sąsiaduje z ParkieŁazienkowskim, Wojciech stworzył menu, które opiera się na sezonowych i tradycyjnych polskich składnikach, często zapomnianych lub niedocenianych współcześnie.  Karta nie przypomina książki telefonicznej z setkami dań. Gość wybiera menu degustacyjne składające się z trzech, pięciu lub ośmiu  „momentów”.

Kiedy odwiedziłem Atelier z moją żoną zimą wybrałem ośmiodaniowe menu, co było rzadkim aktem obżarstwa z mojej strony. Tak przynajmniej myślałem oddając menu w ręce kelnera. Ale nie żałowałem wyboru. Jedzenie było spektakularne. Najbardziej smakowała mi zupa śliwkowa z olejem lnianym oraz pierogi z cebulą. Zaintrygowało mnie również poączenie ryby z kaszą jaglaną, a kaczki z gryczaną. Mistrzowskie wykorzystanie lokalnych produktów i oryginalne łączenie smaków – tak argumentowali nagrodę krytycy Michelin i zgadzam się z tym stwierdzeniem w 100%. Prawdziwym potwierdzeniem moich odczuć była wizyta w Lorenz Adlon Esszimmer (2*) w Berlinie podczas Bożego Narodzenia. Widok na Bramę Brandenburską oraz dobre jedzenie wprawiły mnie w świetny nastrój. Ale jedzenie w Atelier Amaro było lepsze.

Dodam tylko, że znajdziecie nasze wina w Atelier Amaro – m.in. etykiety z Nowej Zelandii takie jak Estate Chardonnay z Kumeu River czy Sauvignon Blanc Dog Point. Co najważniejsze zaopiekuje się Wami znakomity sommelier Paweł Białęcki, który opowie Wam wszystko, co chcielibyście wiedzieć o winie.

Przesyłam gratulacje z Kaszub,

John Borrell

Atelier Amaro

ul. Agrykola 1 (wjazd od Pl. Na Rozdrożu), Warszawa

tel 22 628 57 47