Kategorie
Degustacja Wiedza o winie Wino

Gewurztraminer – i słodko, i wytrawnie

Czy patrząc na niektóre obrazy zadajesz sobie pytanie, gdzie kończy się kicz a zaczyna sztuka? Podobne przemyślenia można mieć próbując niektórych słabszych Gewurztraminerów, potrafią być nachalnie słodkie i tak aromatyczne, jakby były perfumowane. Ale dobry Gewurztraminer jest prawdziwym dziełem sztuki, pełnym pięknych detali niczym secesyjne malowidło.

Dojrzewające grona Gewurztraminera w winnicy Weingut Falkenstein. Fot. dzięki uprzejmości winnicy Falkenstein.

Niby biały, a jednak różowy

Gewurztraminer jest szczepem niezwykle charakterystycznym. Do typowych aromatów należą płatki róż, owoce liczi, jaśmin, przyprawy korzenne, biały pieprz, dojrzałe owoce egzotyczne. Specyficzny jest też jego wygląd – cienka, twarda skórka, w zależności od gleby zabarwia się na kolor od miedzianego, przez szaro-różowy po lekko czerwony. Zarówno za intensywny zapach jak i kolor skórki odpowiada ta sama grupa związków – terpeny. Kontakt soku ze skórkami sprawia, że samo wino ma również intensywną, złotą barwę, często z różowym lub miedzianym refleksem. Kolor ten zapowiada strukturę wina – Gewurztraminery są dość cieliste, czasem wręcz oleiste. W zależności od warunków uprawy i winifikacji mogą dawać wina lżejsze, mineralne i wytrawne (w chłodnym, górskim terroir) lub gęste, mocne (nawet powyżej 14% !) i słodkie (rejony cieplejsze).

Winnice w Południowym Tyrolu – Górnej Adydze, gdzie powstają cudowne, mineralne Gewurztraminery – jak w winnicy Falkenstein.

Gewurztraminer, mutant z Francji

Początkowo sądzono, że szczep ten pochodzi z Tyrolu, gdzie leży miasto Tramin. Dziś jednak uważa się, że ojczyzną Gewurztraminera jest Jura Francuska, a odmiana wyewoluowała ze zmutowanej winorośli Savagnin Blanc. Współcześnie kojarzy się przede wszystkim z Alzacją i Niemcami, ale udaje się dobrze także w innych chłodnych regionach, np. w Nowej Zelandii, Tyrolu (np. Falkenstein Gewurztraminer) czy w Polsce (polecamy wytrawnego Gewurztraminera z winnicy Wzgórz Trzebnickich dostępnego w naszym sklepie w Gdyni). Co ciekawe, gron tych nie poddaje się fermentacji jabłkowo-mlekowej. Proces ów obniża kwasowość wina, co w przypadku tego szczepu jest niepożądane. Winiarze chętnie poddają go natomiast lekkiemu przejrzeniu przed zbiorem (auslese), dzięki czemu zyskuje większa koncentrację aromatów i oleisty charakter. Rzadko leżakuje się go w beczkach, choć na przykład winnicy Falkenstein udało się otrzymać rewelacyjne rezultaty dzięki beczkom akacjowym.

Z czym to się je?

Półsłodki Soljans Gewurztraminer z Nowej Zelandii i tajski makaron z pikantną wołowiną – idealne połączenie. Fot. dzięki uprzejmosci Soljans Estate.

Ponieważ style Gewurztraminera mogą być tak różne, szerokie jest też spektrum jego połączeń kulinarnych. Słodsze wersje świetne będą do strudla albo klasycznej szarlotki z cynamonem i konfiturą różaną (np. Soljans Gewurztraminer z Nowej Zelandii). Dzięki intensywnym aromatom , dobrej strukturze i niskiej kwasowości szczep ten idealnie łączy się z pikantnymi daniami kuchni azjatyckiej, ale także z intensywnymi pasztetami, wędzonym łososiem czy ostrymi serami. To świetny wybór na Wielkanocny stół, a jeśli nie wiesz, który z naszych kilku Gewurztraminerów wybrać – obejrzyj koniecznie degustację z sommelierem Wojtkiem Bogunieckim poniżej.

Kategorie
Degustacja Wino

Szparagi i wino

Szparagi to wielka sezonowa przyjemność. Jeśli jeszcze umiejętnie połączymy je z winem staną się ucztą.

szparagi i wino

  • Zielone szparagi z vinaigrette – Szukamy w tym połączeniu wina, które będzie komponować się z kwaśnym sosem – Sauvignon Blanc z Nowej Zelandii sprawdzi się w tej roli.

  • Zielone szparagi z masłem – delikatne Chardonnay z Chile będzie idealnie łączyć się z maślaną nutą dania

  • Z kozim serem – mineralne Sauvignon Blanc – bingo! Kozi ser to idealne połączenie z niezbyt agresywnym SB. Organiczne Supernatural Sauvignon Blanc to dobry wybór.

  • Białe szparagi w każdej postaci – delikatny Grüner Veltliner to faworyt sommelierów jeśli chodzi o rekomendacje szparagowe. My polecamy go w nowozelandzkiej odsłonie od Jules Taylor.

Reasumując – otwieramy sezon na białe wina!

Kategorie
Degustacja Wino

Nasze nowe szampany Besserat de Bellefon

Szampan Besserat de Bellefon
Kategorie
Degustacja Podróże

Wznosimy toast

Zazwyczaj piję „prawdziwego” szampana dwa do trzech razy w roku – na urodzinach przyjaciół lub tradycyjnie podczas Sylwestra. Ale podczas mojej ostatniej jesiennej wizyty w Szampanii razem z przyjaciółmi piliśmy wyłącznie szampana. I muszę powiedzieć, że było go bardzo dużo i był doskonały. Podczas niezapomnianego lunchu w 2-gwiazdkowej restauracji w Reims spróbowaliśmy kilka typów z butelek magnum Besserat de Bellefon do siedmiu dań. Rozpoczeliśmy różowym szampanem, następnie Cuvée des Moines, a na samym końcu Blanc de Blancs. Byłem zaskoczony jak doskonale szampan komponował się z prawie wszystkimi daniami (jedynie do steków zamówiliśmy świetne Syrah z Doliny Rodanu z winnicy Michel i Stéphane Ogier). Równie miło zaskoczyła mnie kolejnego dnia świetna forma wszystkich w naszej grupie przyjaciół.

Wizyta grupy z Wine Express w domu szampańskim Besserat de Bellefon

Zwiedziliśmy również posiadłość Besserat de Bellefon w Épernay. Tam również jedliśmy znakomicie, w restauracji nieopodal katedry. Na przystawkę podano mus z łososia, potem kaczkę – do obydwu dań idealnie pasował szampan Besserat de Bellefon. Besserat de Bellefon dysponuje 15km tuneli, 5-poziomową piwnicą oraz 22 milionami leżakujących butelek. Chyba zacznę regularnie pić szampana.

John Borrell

Kategorie
Degustacja Wino

Nie każdy rodzi się sommelierem – wino dla początkujących

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że dużo osób odczuwa pewien niepokój towarzyszący zakupowi wina. Wiedza o winie jest szeroka i częstokroć onieśmielająca, ale to nie znaczy, że wina należy się bać. Chcemy Wam pokazać, że wino powinno cieszyć.

Jeśli odkryliście w sobie chęć próbowania wina i wyczuwania w nim różnic, to przygotowaliśmy dla Was krótka listę na początek. Zapomnijcie o aromatach, które Wam nic nie mówią, a skupcie się na przyjemności, które wino ma przynosić. Postarajcie się tylko zapamiętać, która butelka Wam wyjątkowo smakowała (polecamy zapisywanie w komórkach lub robienie zdjęcia ulubionej etykiecie). To pomoże w przyszłych wyborach.

Sauvignon Blanc Jules Taylor, 2011, Marlborough, Nowa Zelandia

Nowozelandzkie Sauvignon Blanc robi się coraz bardziej popularne w Polsce. Swoją sławę zawdzięcza obezwładniającej owocowości – wyczuwalnej zarówno w zapachu i smaku wina. To konkretne SB jest bardzo charakterystycznym przykładem szczepu i pochodzenia. 75zł

Torrontes Colomé, 2011, Salta, Argentyna

Torrontes to król białych win wywodzących się z Argentyny. Wino bardzo charakterystyczne – o bukiecie kwiatowym, perfumowanym. Colomé jest najwyżej położoną winnicą na świecie. Co nam daje ta informacja? Dzięki takiemu położeniu wino jest zarówno aromatyczne i owocowe, jak i zrównoważone kwasowością. 39zł

Primitivo Otre Cantine Teanum, 2011, Apulia, Włochy

Mocne, ciemne, pełne, owocowe. Primitivo, jeśli dobrze zrobione, łączy w sobie wszystko to, co kochamy w czerwonym winie. Samo południe Włoch idealnie nadaje się na uprawę tej odmiany. 39zł

Carmenère Los Lingues Casa Silva, 2010, Colchagua Valley, Chile

Carmenère z Casa Silva jest jednym z bestsellerów Wine Express. Dużo dobrych rzeczy można mówić o wszystkich naszych  producentach, ale Casa Silva jest niezwykle poważaną instytucją zarówno w Chile, jak i na świecie. Winnica jest najstarszą i najbardziej tradycyjną w dolinie Colchagua. Zaś wina zdobyły najwięcej nagród w konkursach lokalnych i międzynarodowych spośród chilijskich rywali. Carmenère to wino przyjazne i zrównoważone. 59 zł

Zespół Wine Express

Kategorie
Degustacja Wino

Perfumowane i dzikie

Krzepkie i perfumowane, o aromatach skóry, ziemi i dziczyzny. To tylko kilka z określeń, którymi posługują się krytycy opisując odmianę Monastrell z południa Hiszpanii (francuskie Mourvedre). Sądzimy, że ten szczep podbije serca Polaków, jak tylko będzie bardziej promowany. W związku z powyższym zapraszamy na wieczór w Vinoteque w Sopocie – 19 kwietnia o 19:00, podczas którego zaprezentuję pięć win z Monastrell. Wszystkie ocenione zostały na 89-93 punkty w skali Roberta Parkera.

Jak zawsze zapraszamy również na wyjątkową kolację, która towarzyszyć będzie degustacji. Cena za wieczór to 135zł. Uprzedzając pytania już odpowiadamy – tak, John będzie na miejscu i opowie o swojej podróży do winiarskiego południa Hiszpanii.

Rezerwacje : lub 58 681 28 52