Kategorie
Wino

Ribera del Duero – Tempranillo doskonałe

Jeśli mówisz Tempranillo, a myślisz Rioja, koniecznie przeczytaj ten tekst – gwarantuję, że zapragniesz zrewidować swoje przekonania. Ale najpierw kilka słów o tym, czym właściwie jest sama Ribera del Duero.

Ribera del Duero i jej umiejscowienie na mapie Hiszpanii.

Nazwa oznacza dosłownie „brzegi rzeki Duero”, która w północnej Hiszpanii płynie wzdłuż osi wschód – zachód. Region obejmuje długi na 115 km i szeroki na około 35 km płaskowyż otoczony górami. Choć winorośl uprawia się tu od 2 tysięcy lat, nowożytna historia wina rozpoczęła się dla Ribery dosłownie kilkadziesiąt lat temu, wynosząc region na szczyty popularności w rodzimej Hiszpanii.

7 ciekawych faktów o Ribera del Duero, które powinieneś znać

  • Jako apelacja kontrolowanego pochodzenia (D.O. – Denominacion de Orijen) Ribera została zakwalifikowana dopiero w 1982 r. Wówczas działało tam ledwie 9 producentów, natomiast dziś jest ich niemal 300. Ziemie pod uprawę winorośli, dzięki doskonałym właściwościom, należą tu do najdroższych w Hiszpanii.
Wina z Ribera del Duero – znajdziemy tu pairing do gorzkiej czekolady, półtwardych serów, ale także do krwistego steka czy grillowanej jagnięciny.
  • Ribera bywa porównywana do Burgundii, ponieważ – podobnie jak w sławnym francuskim regionie – wina tutaj tworzone są w znamienitej większości interpretacjami jednego tylko szczepu, który w zależności od terroir ukazuje odmienne właściwości. Tym szczepem w Ribera del Duero jest Tempranillo.
  • Tempranillo, nazywane tu Tinto Fino lub Tinta del País, stanowi ponad 90% upraw winorośli w regionie. Z tego około 35% to Viñas Viejas (stare krzewy mające więcej niż 25 lat), a na 323 hektarach rosną krzewy starsze niż 100 lat! Lokalny wariant Tempranillo przystosował się przez wieki do tutejszych trudnych warunków, grona są bardziej zbite, a skórka grubsza niż w odmianach z cieplejszych regionów. Stare krzewy są szczególnie cenne, ponieważ nie tylko rodzą winogrona o bardziej esencjonalnym smaku, ale – dzięki bardzo głębokiemu systemowi korzeniowemu – mają również lepszą odporność na warunki pogodowe.
Grona lokalnego wariantu Tempranillo – Tinto Fino. Grona są zbite w ciasne kiście, skórka gruba, o intensywnym kolorze.
  • Ribera del Duero jest drugim, po regionie Rioja, producentem wina w Hiszpanii. Największym zagrożeniem dla winorośli są tu mrozy. Potrafią pojawiać się aż do czerwca, powodując czasem obniżenie zbiorów nawet do 50%.
  • Region nie jest podzielony na pomniejsze apelacje, jedynym wskaźnikiem jakości wina są oznaczenia dotyczące sposobu jego starzenia; od młodych win typu Joven, po Gran Reservy. Większość upraw należy do prywatnych rolników, którzy prowadzą je z wielką pieczołowitością. Dowodem niech będą liczby: topowe apelacje w Bordeax produkują powyżej 40 hektolitrów z hektara winnicy, natomiast Ribera del Duero – tylko 28 hektolitrów z hektara.
Almudena Alberca – pierwsza hiszpańska Master of Wine na tle winnic Ribery. Almudena jest dyrektor techniczną w Bodegas Vina Mayor.
  • Klimat w Riberze jest wyjątkowo surowy. Krótkie, gorące lata szybko ustępują mroźnym zimom. Amplitudy temperatur pomiędzy dniem a nocą mogą sięgać 50ºC, co, wbrew pozorom, doskonale wpływa na jakość winogron. Dzięki chłodzeniu ich nocą proces dojrzewania jest wolniejszy, grona zawierają więc więcej związków smakowych i zapachowych. Opadów jest niewiele, w czasie dojrzewania winogron często nie ma ich wcale. Tu z pomocą przychodzi znów terroir.
  • Brzegi rzeki Duero na tym odcinku składają się z warstw wapieni, piasków i mułów. Przepuszczalne warstwy wierzchnie i porowate gleby wapienne w niższych partiach pomagają zatrzymywać wodę po deszczach i zimowych roztopach, a starsze winorośle o głębokich korzeniach bez problemu odzyskują ją w trakcie upalnego lata. Nawadnianie stosuje się tylko przy młodych krzewach i w okresach wyjątkowej suszy.
Starzenie wina w Bodegas Vina Mayor. Fot. dzięki uprzejmości Vinas Mayor.

Winnica z historią – Bodegas Viña Mayor

Wina z Ribery są wyjątkowe; skoncentrowane, z ogromnym potencjałem do starzenia. Małą głęboki kolor, pełne ciało, żywą kwasowość. Typowe nuty to jeżyny, czarna porzeczka, owoce jagodowe, wanilia, skóra i tytoń. W naszym portfolio mamy leżącą w tzw. Złotej Mili Bodegas Viña Mayor, powstałą w 1986 r., jedną z pierwszych należących do D.O. Jest to także pierwsza winiarnia w Riberze, która uzyskała certyfikat organizacji Wineries for Climate Protection.

Na degustację dwóch win z Viña Mayor – Tinto Roble i Reservy – zaprasza nasz sommelier, Wojtek Boguniecki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.